Yes. Hemma i Linköping igen efter helhelg Stockholm…välbehövligt! tråkväder är ju perfekt för o gå i affärer..förutom stormen man får handskas med mellan ut o ingångarna!’
Fredag seconhand. Ett tips: Old touch på Upplandsg. 43…billigt och finfint utbud, välsorterat i klädtyper istället för färger. Mycket pums, väskor kjolar och kortärmade rutiga herrskjortor. Obs. kontant betalning. Billigt är såklart relativt. Billigt på myrorna är ju i princip inga pengar alls, men billigt för att vara en bra butik man kan hitta roliga prylar i är enligt mig lika roligt det!!
Nu Sova suss suss.
Här finns en lista av secondhandbutiker i Stockholm.
Jag vill tipsa om en väldigt charmig second hand affär som heter Modern Retro, Wollmar Yxkullsgatan 9 (mittemot Mariatorgets t-bana). De har allt! Ursnygga 50-80talskläder som klänningar, stövlar, kappor, smycken och mycket killkläder. Det kommer hela tiden in nya grejjer. Man kan gå där i timmar.
Vi har lagt till butiken i vår listning.
Mvh Second Hand Guide
Hejsan! Jag vill bara informera om att vi på Beyond Retro har 3 butiker i Stockholm och en i Göteborg! Kanske kan vara av intresse! Mer info finns på vår hemsida annars kan du skicka ett mail till kontakt@beyondretro.com om du/ni har frågor!